Archiv pro ‘Aktuality’ Kategorie:

Lutein pro Vaše oči

Rostliny obsahující betakarotén obsahují také lutein, a to v 2 až 4 krát větším množství. Tento karotenoid je velice důležitým antioxidantem. V havajském institutu pro výzkum rakoviny dokázali, že lutein zabraňuje nejúčinněji peroxidaci tuků, která je značná jak v krevním séru, tak v očích. Lutein, jako mnohostranný likvidátor volných radikálů, hraje klíčovou roli v antioxidační ochraně.Čerstvé ovoce a zelenina obsahují velký počet výživných látek rostlinného původu. Tyto užitečné složky mohou hrát důležitou roli v prevenci mnoha známých a rozšířených onemocnění např. nádorových, kardiovaskulárních a očních. Oči jsou ve velké míře vystaveny nebezpečnému účinku okolí (ultrafialovému záření aj.), díky tomu jsou značně poškozovány volnými radikály.
Jejich účinkům se můžeme bránit pomocí přípravků s antioxidačními vlastnostmi. Karotenoidy, které     můžeme najít v zelenině a v ovoci, jsou účinnými antioxidanty. Do početné rodiny karotenoidů patří:  betakarotén, lutein, likopin, alfa-karotén, zeaxantin.

Při výzkumu luteinu se zjistilo, že se zvláštním způsobem váže na oči. Po vstupu do organismu a po vstřebávání se lutein hromadí ve dvou oblastech očí: v tzv. žlutém bodě (macula lutea) na sítnici (retina) a v oční čočce. V žlutém bodě oční sítnice mohou nastat cévní změny v důsledku působení volných radikálů, které mohou vést k degeneraci žlutého bodu.

Práce zabývající se degenerací žlutého bodu ve starším věku jednoznačně potvrdily, že lutein hraje významnou roli v ochraně žlutého bodu. Podle výzkumu na Harvardské Univerzitě, užití 6 mg luteinu denně snižuje počet výskytu degenerace maculy lutey o 43%.

Oční čočka je část oka, která nejvíce podléhá onemocněním. Oční čočka je složena z 98% bílkovin. Volné radikály poškozují tyto proteiny a způsobují jejich agregaci a vysušení. Je to základ šedého zákalu, který je důvodem 50% slepot ve starším věku.

Vývoj šedého zákalu ovlivňuje řada faktorů. Při vzniku hrají roli: silné sluneční světlo, UV záření, kouření. Některá chronická onemocnění, jako je cukrovka, mohou taktéž zvýšit riziko vzniku šedého zákalu.

Naštěstí existuje účinná prevence, která je založena na účincích antioxidačních látek. Kombinovaná antioxidační ochrana je schopna snížit riziko až na třetinu. Nejnovější poznatky poukazují na výtečné schopnosti luteinu v této oblasti. Při výzkumu vyšetřili 50 000 žen v průběhu 8 let. Výzkum jednoznačně prokázal, že konzumace špenátu, bohatého na lutein, je mnohem účinnější, než konzumace jiné zeleniny s obsahem jiných karotenoidů. (Zkoumali karotku, lisované ovoce. Jejich obsah luteinu je zanedbatelný.)

Lutein je potravinovým doplňkem, pomocí kterého můžeme mnoho vykonat pro ochranu svých očí. Důležitost této ochrany uzná každý, jelikož funkce očí je důležitá v každém stadiu života a pro všechny činnosti.

Vynikající antioxidační působení luteinu se osvědčí nejen v případě očí, ale i v ochraně jiných orgánů a v procesech látkové přeměny. Z toho důvodu ho může užívat s úspěchem každý, kdo očekává jiný blahodárný účinek antioxidantů (například prevence kardiovaskulárních onemocnění, prevence nádorových onemocnění).

Trendy 2014

Jaké jsou nejnovější trendy pro letošní rok?
Podobně jako v předchozích letech, i letos se návrháři pro inspiraci obrátili převážně do minulosti. Dalo by se říci, že pro dioptrické obruby a sluneční brýle nenajdeme v letošních trendech příliš zásadních rozdílů. Snad jen v segmentu  dioptrických brýlí stále trvá jakási rozdvojenost na oblast módních brýlí a oblast  umírněnějších klasických rámečků, a to jak v barvě, tak tvaru, bez ohledu na to, zda jde o  vázané brýle, celoobruby či obruby vrtané.

Zlato je opět in
Asi největším překvapením pro rok 2014 je fakt, že v oblasti brýlových obrub se na výsluní opět dostávají zlaté rámečky, které se letos vracejí opravdu v plné síle, a to zejména v případě dámské brýlové módy.  Ke zlatu se pak často přidává vintage prvek, který brýlím dodá nové vyznění a nenásilně podtrhne jejich jedinečný charakter – to je typické zejména pro značku Max Mara.

Strohé tvary a barvy oceánu
Dalším trendem je návrat ke strohým geometrickým tvarům, kdy brýle jsou koncipovány skoro jako trojúhelník či šestiúhelník. Některé modely pak budí výrazně hi-tech dojem, a to zejména díky rovné lince na horní obrubě, která spojuje obě očnice. Takové modely jsou typické například pro modely Marc Jacobs nebo Yves Saint Laurent.

A jaké barvy v letošní sezoně dominují?
Oceán je inspirací pro brýle, které jsou provedeny v odstínech modré až tyrkysové, které doplňuje světlounké barvy od bílé po světle růžovou… Tyto brýle jsou až minimalisticky zpracované, bez jakýchkoli ozdob a rušivých prvků, právě proto, aby mohla vyniknout barva obruby, což je typické například pro výrobky Marc Jacobs nebo Gucci. Výrazné barvy jsou pak příznačné pro značku Carrera.

Jaro s kočičím stylem i motýlími křídly
Co do tvarů, převažuje především kočičí styl či styl motýlích křídel a také robustní obruby, které vévodí trendům v brýlích už několikátou sezonu. V tomto ohledu je patrná tendence ke stále robustnějším a výraznějším tvarům, nejlépe ve výrazných tmavších odstínech.

V módě jsou i brýle s takzvaným falešným klipem, kdy je obruba nahoře spojená kovovým rámkem – což je opět typické zejména pro značky Gucci či sportovnější výrobky Carrera. Toto provedení nalezneme v široké škále rozličných tvarů – očnice je kulatá, hranatá či má tvar klasických aviatorek. Oblíbené tvary pak zůstávají u módnějších značek jako Tommy Hilfiger, u kterého najdete trendy brýle v umírněnějším provedení.

Nepropásněte léto! Vypravte se do SMoptik a vyberte si trendy brýle předních světových značek přesně podle vaší nálady či stylu.