Archiv pro ‘Oční vady’ Kategorie:

Astigmatismus

AstigmatismusTen, kdo trpí astigmatismem, vidí neostře jak na blízko, tak i do dálky. Nevidí jasně kontrasty mezi horizontálními, vertikálními nebo zešikmenými řádky. Příčinou často bývá zakřivení rohovky, které není sferické, ale torické (normální rohovka má tvar kulové výseče). Při astigmatismu má však ve dvou osách na sebe kolmých rozdílné zakřivení a výsledkem je válcová plocha, která způsobuje zkreslení. Astigmatismus se může kombinovat s řadou dalších vad vidění, jako je myopie nebo hypermetropie.

Charakteristické příznakyPacient trpící astigmatismem zaměňuje podobné si znaky, jako písmena H, M nebo A nebo také číslice 8 a 0. Astigmatismus samostatný, nebo v kombinaci s myopií nebo hypermetropií vyvolává únavu očí a bolesti hlavy.

KorekceAstigmatismus se koriguje pomocí torických korekčních čoček, jejichž zakřivení vyrovnává nepravidelnosti zakřivení rohovky. Dioptrická hodnota korekčních čoček proto není stejná po celém jejich povrchu, ale rozdíl v dioptrické hodnotě je tím větší, čím vyšší je astigmatická vada. Toto ovšem není důvod k obavám, neboť existují brýlové čočky stále estetičtější a funkčnější

Myopie

Myopie by se dala charakterizovat jako vada, kdy je oko fyziologicky příliš dlouhé. Ostrý obraz se potom vytváří před sítnicí a na sítnici vzniká obraz neostrý. Pacient trpící myopií vidí špatně na dálku, ale dobře na blízko. Vzdálenost, na kterou myop ostře vidí je tím kratší, čím je myopie vyšší.

Charakteristické příznaky: 
Mhouříte oči, abyste jasně viděli do dálky? Míjíte své přátele na ulici, aniž byste je poznali? Píše Vaše dítě s nosem nalepeným na sešit? Jestliže ano, jsou to první příznaky myopie.

KorekceMyopie se koriguje tzv. „mínusovými“ skly, s jejichž pomocí je obraz přiváděn na na sítnici, a tak je vnímán ostře. Skla určená pro osoby trpící myopií jsou silnější na okraji, než ne středu. Rozdíl v sílo skel je tím větší, čím je myopie vyšší. Toto ovšem není důvod k obavám, neboť existují brýlové čočky stále estetičtější a funkčnější.

Presbyopie

 

Presbyopie, neboli česky vetchozrakost, je přirozený proces vidění, týkající se každého z nás po čtyřicítce. Čočka začíná ztrácet na pružnosti, nedostatečně se vyklenuje a oplošťuje, čímž je akomodace velmi obtížná. Z toho pak vyplývá stále se zhoršující vidění na blízko.Presbyopie
Charakteristické příznakyVaše paže nejsou dost dlouhé na to, abyste mohli číst noviny, nebo se Vám Vaše děti smějí, když navlékáte nit do jehly? Vyhledáváte pro čtení stále více světla? Jestliže ano, potýkáte se s prvními příznaky presbyopie.
KorekceExistuje několik druhů korekčních skel. Má-li Vám odborník dobře poradit s výběrem skel tak, aby splňovala Vaše očekávání a vyhovovala Vaši potřebám, musí se zeptat na Vaši činnost, jak profesní, tak i zájmovou. Přestože Vám všechny používané brýlové čočky pro korekci presbyopie umožňují vidět na blízko jako dříve, nemají stejné charakteristiky při pohledu do dálky. Toto ovšem není důvod k obavám, neboť existují brýlové čočky stále estetičtější a funkčnější.Můžete používat klasické brýle na čtení, pracovní brýle na blízko a střední vzdálenosti nebo multifokální brýlové čočky.